Saçın Boyanması ve Perma

Saçın Boyanması ve Perma

saç boyama perma


Kadınlar 30,000 yıldır kına ve indigo gibi maddelerle saç boyadılar .Bugün artık daha güvenli saç boyaları var. Doğal saçlarımızla dolaşmak zorunda değiliz. Saç boyamak için saçın beyazlamasını beklemek de gerekmiyor. Saçın rengi saçın ince ya da kalın teli olup olmadığını da belirler. Saçtaki pigmerıtler ne kadar çoksa rengi de o kadar koyu olur.Yaşlandıkça pigmentler zayıfladığından saç beyazlar.

“Dalgalı saçlar “

Kadınlar genellikle düz saçlarını kıvırcıklaştırmak, kıvırcık saçlarını düzleştirmek isterler. Gerçekte saçin doğal özeIliğini kabul etmek daha yararlıdır.. Değişiklik istediğimizde daha yumuşak bir dalgayı seçmek uygundur.
Saçı dalgalı yapmak için en güvenli yol, saçı sarmaktır, Daha ince yada kalın dalgalar için bigudilerin genişliğini. büyütüp küçültebilirsiniz: Saçı düzleştiren masalar ve sıcak bigudilerse kaliteli olmak koşuluyla kullanılabilir. Düzleştiriciler kıvırcık saçı düzleştirmek için kullanılır Ve saça yayıldıktan sonra taranır.Sonra yıkanır ve nötralizör uygulanır. Saç bu işlemden sonra kuru ve hassas olur ve her banyoda krem uygulamak gerekir. Düzleştirilen saçı boyamadan önce bir hafta beklemek uygundur. Düzleştirici saçın rengini biraz açabilir.

“Saçı kendiniz boyuyarsanız”
Saç boyamak o kadar kolay bir işlem değildir.Ellerinizin ve banyonun kirlenmesi dışında hassasiyet sorunları çıkabilir. Once bir deneme yapıp saç derisinin hassas olup olmadığına bakılmalıdır.
PH düzeyi düşük ürünleri ve daha koyu kremleri sıvıya tercih etmeliyiz. Ilk kez boyadığınızda bir kuaföre danışmak daha yararlı olur. Köpük ya da jel biçimindeki geçici boyalar 4-6 yıkanma dayanır.

“Kalıcı boyalar”

Daha zararlıdır. Kalıcılığı sağlayan hidrojen peroksit ve amonyumdur. Bunlar saç dibine dolar pigmentleri yok eder ve boyayı depolar.Bu işlem saç proteinine zarar verir.Amonyak saçı kurutur, havalanmasına yol açar, rengi soldurur. İlk kez boya yaptırırken bir bilene danışırsanız peroksit ve amonyak oranı az ürünleri seçebilir, birkaç rengi karıştırabilir ve daha iyi renkler yaratabilir. Kalıcı renkler ,alttan beyazlar çıkana kadar dayanır.

“Yarı kalıcı boyalar”
Sıvı, jel ya da köpük biçimindeki yarı kalıcı boyalar daha yumuşaktır ve peroksit ve amonyak olmadan saç dibini boyar .Her şampuanda boya biraz daha solar.

“Geçici boyalar”
Rengi güçlendirici şampuan ve kremler ve renk verici boyalardır.Saçın üzerine parlak bir boya tabakası bırakır 4-6 kez yıkanınca gider.

“Renk çizgileri”
Saç açmak saça zarar vereceğinden ,koyu renkli saçlara renkli kontrastlar verebilir. Ya da önce açık bir tona boyanır ve sonra renkler eklenir. Saçın doğal görünümünü korumak için; renk açarken aşama aşama ilerleyin ve ancak iki ton açığa gidin. Röfle işleminde beli i tutamlar özel renklerle boyanır.Daha çok önde ve yüzün kenarında olursa.güneş etkisiyle olmuş gibi doğal görünüm verebilir. Genel bir renklendirmede, daha koyu bir renkle saça derinlik verilir. Blok blok renklendirmede belli bölümlere parlaklık ya da ayrı renkler uygulanır. Saçı üstten boyamada  değişik renkler saçın yüzeylerine uygulanır. Kahküllere ya da kıvırcıkların ucuna renk verilebilir.
Çizgiler yapmak; geniş saç tutamları saç ın rengine karşıt renklere boyanabilir.
Parlaklık; kalıcı boyanın parlaklığını korumak ya da canlandırmak için uygulanır.

Cila; saydam bir ciladır ve boyalı saçlara parlaklık verir. Tek aşamalı boyama; temel saç rengi birkaç ton açılır ya da röfle yapılır.yeni renk verilir.

“Boyanın etkileri”
Cildiniz gibi saçınız da dış etkenlerden etkilenir. Perma ve boya .saçı ve saç derisini bozar.En zararlı maddelerse amonyak ve peroksittir.Saç boyandıktan sonra ,ısıtma ve maşa gibi bakım aygıtlarının vereceği zarar da artar. Permalı ya da düzleştirilmiş saçın gözenekleri açıldığından, boyayı daha çabuk emer.Boyanmış saça bir de bu tür yöntemlerle zarar vermek saçı sağlıksız gösterir ya da yeşile çalan bir renk almasına yol açar. Güneş boyayı oksitler. Bu nedenle güneşte saçı örtmek yararlı olur.

“Boyanın korunması”

*Alkol oranı düşük ürünler kullanın,
*Boyadan sonra saçı en az 24 saat sonra yıkayın,
*Saçı gerektiğinden sık yıkamayın,
*Sıcak hava .klor ve doğrudan güneş ışığından koruyun, ‘UV korumalı saç kremi ya da sprey kullanın,
*Saça aynı günde hem perma hem boya yaptırmayın, ‘Şampuandan sonra canlandırıcı krem kullanın. Saç ın yeşilimsi bir renk almaması için ,klorlu havuzlara girmeyin. Klor rengi bozar. Saç ın doğal yağlarını kurutur. Yüzme bonesi takın ve havuzdan çıkar çıkmaz saçı yıkayın.

“Doğal sarışın”
Saçın güzel olması, kesimine ve uzunluğuna bağlıdır.Ama nedense bir çok kadın açık renkli saçı tercih eder.5açınızın rengi koyuysa sık sık kuaföre gitmek istemiyorsanız, önce röfle ile işe başlayın, Çünkü sapsarı saçların daha sık boyanması gerekir. İyi bir boyanın doğal görünmesi gerekir.Bunun içinde zaman ve para harcamak durumundayız.

“Gri tonlar”
Kadınların çoğu 30-40′11 yaşlardan sonra saç beyazlaşması sorunuyla karşılaşır. Saçın beyazlaşması büyük ölçüde genetiktir. Açık renk saçlar grileşirken ,koyu renkler beyaz olur.
Güneşin .hava kirliliğinin ve rüzgarın etkisiyle gri saçlar sararır.Renk canlandırcı şampuan ve kremler buna engel olabilir.Parlaklık veren şampuanlarda renk bozulmasını önler.Beyaz saç daha kuru ve daha sert olduğundan krem kullanmak gerekir. Lavanta özü yağı içeren şampuan ve saç kremi kullanmak, sarı ve ağarmış saçlardaki sararmayı ve pirinç rengini engelleyecektir.

permalı saç ne zaman boyanır evde saç boyama teknikleri yeni boyanmış saç tekrar boyanır mı saç boyamadan önce zeytinyağı evde saç boyama renk tutturma 1 gün arayla saç boyanır mı kaç gün arayla saç boyanır en kaliteli saç boyası markası